Indywidualna analiza wydatków

Cały świat pogrążony jest w ślepym podążaniu za trendami i markami, które cieszą się niebywale dużą popularnością. Co to ma wspólnego z oszczędzaniem? Otóż mogłoby się wydawać, że niewiele, a prawda jednak pokazuje jak bardzo ludzie ślepo wierzą w rynek reklamowy. Warto bardzo mocno skupić się na produktach, które nabywamy. Bowiem rzeczywistość jest taka, że nasze funkcjonowanie opiera się na kupowaniu, konsumpcji, korzystaniu z usług.

Co zrobić, aby na tym zaoszczędzić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Testować i nie słuchać głosu rozsądku, który mówi, że markowe zawsze jest lepsze. Obecnie na rynku istnieje bardzo ogromna różnorodność wśród wielu branż. Zaczynając od produktów spożywczych, usług po modę i elektronikę.

Na świecie panuje zasada, że lepsze to, co znane i lubiane. Jest w tym dużo prawdy, lecz nie zawsze brakuje tańszych odpowiedników tej samej jakości. Szczególnie zauważalne jest to w produktach codziennego użytku. Mowa tu o jedzeniu, czy środkach chemicznych, higienicznych.

Zasada, która pozwoli zaoszczędzić szczególnie opiera się na formie testowania. Dlaczego zawsze decydujemy się na napój danej firmy, a nigdy nie pomyślimy o tej, której nazwy nie kojarzymy? Tu w grę wchodzą bardzo skomplikowane zabiegi psychologii tłumu i reklamy, jednak zdając sobie z tego sprawę, możemy postawić krok ku realizacji celów naszych oszczędności. Można podeprzeć to faktem wizji z perspektywy lat przeszłych. Zastanówmy się jak wiele wydaliśmy na dane produkty, bo są znane i powszechnie akceptowane.

Z drugiej strony – kiedy zdarzyło nam się kupić tańszy odpowiednik? Jeśli zadbamy o tą kwestię, z perspektywy miesiąca, kwartału, czy roku, będziemy w stanie zauważyć poprawę finansową.